اعتكاف، ره توشه سالكان
دسامبر 29, 2018
آیین بازگشایی و افتتاح بخش‌های جدید کتابخانه حضرت آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی
ژانویه 19, 2019

كتاب‌شناسي توصيفي حضرت آيت الله العظمي گلپايگاني(قدس‌سره)
(فقه فتوائي)

۱۶ـ حول مسائل الحج
آيت الله العظمي سيد محمدرضا موسوي گلپايگاني(قدس‌سره)، دارالقرآن الكريم، قم، ۱۴۱۳ق، ۸۰ص، رقعي.
در اين كتاب احكام و مسائل مربوط به حج و فروع فقهي مرتبط با آن بر طبق فتاواي شرعي حضرت آيت الله العظمي سيد محمدرضا موسوي گلپايگاني(قدس‌سره) ارايه شده است. هيئت استفتاي آيت الله العظمي سيد محمدرضا موسوي گلپايگاني(قدس‌سره) به سرپرستي ايت الله علي كريمي جهرمي به ۲۸۵ سؤال شرعي در زمينه احكام حج پاسخ گفتند كه پاسخ به اين استفتائات با نظر و رؤيت ايشان صورت گرفته است.
در ابتداي كتاب كلياتي در مورد حج و وجوب آن مطرح شده و آياتي از قرآن در اين زمينه مورد شرح و بررسي اجمالي قرار گرفته است. آنگاه به استفتائات مهم صورت گرفته در مورد حج از حضرت آيت الله العظمي سيد محمدرضا موسوي گلپايگاني(قدس‌سره) بيان شده و پاسخ‌ اين استفتائات با توجه به مباني فقهي ايشان مطرح گرديده است. اين پرسش‌ها و پاسخ‌ها به زبان عربي بوده و جهت رفع نيازهاي فقهي مقلدين و شاگردان عرب زبان ايشان تدوين گرديده است.
استفتائات گردآوري شده در اين كتاب شامل مسائلي احكام و شرايط استطاعت در حج اعم از استطاعت مالي، جاني و راهي، حكم نيابت در انجام مناسك حج و شرايط نائب و منوب عنه، احكام ميقات براي عمره مفرده، احكام تلبيه پس از ميقات، احكام احرام بستن و چگونگي آن، احكام و كيفيت طواف در حج و عمره مفرده، احكام وقوف در مشعر الحرام، احكام و شرايط رمي جمرات سه‌گانه، احكام قرباني كردن و بيتوته كردن در مني و برخي از مسائل متفرقه در مورد حج و فروع فقهي مربوط به آن مي‌باشد. اين استفتائات تا زمان تنظيم اين كتاب شامل تازه‌ترين احكام مبتلي به در حج و عمره مفرده و قابل استفاده محققين و فقه پژوهان و تمامي عرب زبانان اعم از مقلدين و شاگردان حضرت آيت الله العظمي سيد محمدرضا موسوي گلپايگاني(قدس‌سره) مي‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *