آداب و احكام حج
دسامبر 22, 2018
احكام عمره
دسامبر 22, 2018

كتاب‌شناسي توصيفي حضرت آيت الله العظمي گلپايگاني(قدس‌سره)
(فقه فتوايي)

۸ـ مناسك الحج مطابقه لفتاوي زعيم الحوزات العلميه المرجع الديني الاعلي سماحه آيت الله العظمي السيد محمدرضا الموسوي الگلپايگاني (دام ظله‌الوارف)
قم، چاپ حكمت،۱۳۹۳ق، ۳۰۵ص، رقعي.
در اين رساله شريفه به روش غير استدلالي كليه احكام و فروع فقهي مربوط به حج و عمره و مناسك و اعمال مربوط به آنها طبق ديدگاه‌ها و فتاواي فقهي فقيه عاليقدر حضرت آيت الله العظمي گلپايگاني(قدس‌سره) درج شده است. مباحث كلي رساله در دو قسمت ارائه شده است: در قسمت اول رساله، مناسك حج و برخي از مستحبات مربوطه به ورود به شهر مقدس مكه و زيارت اماكن مقدسه موجود در آن بيان شده است.
در قسمت دوم اعمال مربوطه به شهر مقدس مدينه و زيارت‌هاي مربوطه به اين شهر مانند زيارت قبور ائمه بقيع (عليهم‌السلام) و ادعيه و ساير آداب ورود به اين شهر بر طبق زيارتنامه‌ها و ادعيه وارد شده از سوي معصومين(عليهم‌السلام) ذكر گرديده است. در مبحث مربوط به مناسك حج ابتدا آيات قرآني وارد شده در اين زمينه مورد بحث اجمالي قرار گرفته و اقسام حج، وجوب آن، شرايط وجوب حج به ويژه احكام و شرايط استطاعت و احكام حج نذري و نيابتي و حج مستحبي بيان گرديده است. در همين راستا به بيان كيفيت و شروط حج افراد، حجت الاسلام، حج قران و حج تمتع به صورت تفصيلي پرداخته شده و مستحبات، مكروهات، واجبات و محرمات احرام و كفارات آن ذكر شده و احكام مواقيت و بستن احرام تبيين گرديده است.
در ادامه نگارنده محترم به ساير مناسك حج مانند: واجبات و مستحبات طوارف، سعي بين صفا و مروه، حلق و تقصير، احكام وقوف در عرفات، وقوف درمشعر الحرام و مني، احكام رمي جمرات و قرباني و ساير اعمال مربوط به سرزمين مني اشاره كرده ووظايف حاجيان در اين موارد را به تفصيل بيان كرده است. درهمين قسمت از كتاب به بيان برخي از زيارتنامه‌هاي مربوط به مدفونين در مكه نيز پرداخته شده است. در قسمت دوم اعمال مربوط به مدينه و فضيلت‌ زيارت رسول خدا (ص) و زيارتنامه‌هاي منسوب به فرزندان و خاندان ايشان و زيارت قبور ائمه مدفون در بقيع، زيارت حضرت فاطمه زهرا(س) و ساير اعمال و آداب مربوط به اين شهر مقدس و ادعيه مأثوره مرتبط با زيارتنامه‌هاي مدفونين در آن بيان گرديده است. ادعيه و زيارتنامه‌هاي مندرج در اين كتاب برگرفته از كتب معتبر دعا و زيارات مانند: كامل الزيارات، المصباح، الاقبال و مزار البحار مي‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *