مختصر الاحكام
دسامبر 19, 2018
آداب و احكام حج
دسامبر 22, 2018

كتاب‌شناسي توصيفي حضرت آيت الله العظمي گلپايگاني(قدس‌سره)
(فقه فتوايي)

۶ـ رساله مختصر الاحكام مطابق فتواي حضرت آيت الله العظمي سيد محمدرضا گلپايگاني (قدس‌سره)
قم، چاپخانه علميه قم، چاپ پنجم، ۱۴۰۴ق، ۱۷۵ص، رقعي، فارسي.
در اين كتاب به صورت اجمالي مسايل شرعي مربوط به عبادات و معاملات مطابق با فتاواي حضرت آيت الله العظمي سيدمحمدرضا موسوي گلپايگاني(قدس سره) ارايه گرديده است. در ابتداي كتاب احكام فقهي مربوط به اجتهاد و تقليد بيان گرديده و شروط تقليد از يك مجتهد جامع الشرايط ذكر شده است. آنگاه احكام انواع آب‌ها و مسايل مربوط به طهارت و مطهر بودن آنها بيان شده و پس از آن انواع نجاسات ذكر گرديده است.
در بخش ديگري از كتاب احكام مربوط به اقسام مطهرات، احكام ظرف‌ها، احكام تخلي، استبراء و وضو و شرايط آن بيان شده و حكم وضوي جبيره‌اي و شروط آن ذكر شده است. در ادامه مسايلي در مورد غسل جنابت، غسل حيض و احكام حائض، احكام استحاضه و نفاس، تيمم و غسل‌هاي مستحبي و همچنين احكام ميت اعم از غسل و كفن ميت، دفن و نماز ميت و احكام حنوط و نبش قبر بيان شده است. در قسمت بعدي كتاب احكام شرعي مربوط به نماز مانند: اوقات نماز، احكام قبله، ستر و ساتر در نماز، احكام لباس و مكان نمازگزار، احكام مسجد، اذان و اقامه، واجبات نماز، ترتيب و موالات در نماز، مبطلات نماز، شكيات نماز، احكام جمعه و جماعت، احكام نماز آيات و قضا، احكام نماز مسافر و احتياط و موجبات سجده سهو و طريقه به جا آوردن آن ذكر شده است.
در ادامه مسايلي در مورد روزه، كفاره و قضاي روزه، اقسام مفطرات، احكام زكات ونصاب موارد وجوب زكات مانند: زكات طلا و نقره، زكات غلات اربعه، احكام خمس و موارد وجوب آن، موارد مصرف خمس، احكام خريد و فروش، انواع معاملات مكروه و حرام، احكام صلح، اجاره، حواله، رهن،‌ ضمان، كفالت، لقطه (اشياي پيدا شده)، نكاح، شرايط عقد ازدواج، احكام نگاه كردن، مسائل متفرقه زياشويي، احكام شير دادن، احكام طلاق اعم از طلاق رجعي، بائن، خلع ومبارات، احكام وصيت، ارث، احكام و مناسك حج و فروعات مربوط به آن بر طبق فتاواي شرعي آيت الله العظمي سيدمحمدرضا موسوي گلپايگاني(قدس‌سره) به صورت توضيح المسائلي بيان گرديده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *