رساله توضيح المسائل حضرت آيت الله العظمي آقاي سيد محمدرضا موسوي گلپايگاني (قدس‌سره)

مجمع المسائل مطابق با فتاواي فقيه اهل بيت عصمت و طهارت (عليهم‌السلام) حضرت آيت الله العظمي آقاي سيد محمدرضا موسوي گلپايگاني (قدس‌سره)
دسامبر 19, 2018
توضيح المسائل
دسامبر 19, 2018


كتاب‌شناسي توصيفي حضرت آيت الله العظمي گلپايگاني(قدس‌سره)
(فقه فتوايي)

۳ـ رساله توضيح المسائل حضرت آيت الله العظمي آقاي سيد محمدرضا موسوي گلپايگاني (قدس‌سره)
تهران، كتابخانه صدر، چاپ پنجم، ۱۳۸۸ق، ۴۷۷ص، وزيري.
در اين اثر كه نخستين رساله عمليه چاپ شده از آيت الله العظمي گلپايگاني(قدس‌سره)، يكي از مراجع تقليد بزرگ جهان تشيع است، مهمترين مسائل مبتلابه و مورد نياز شيعيان اعم از احكام شرعي عبادات و معاملات، بيان شده و ديدگاه‌هاي فقهي ايشان در مورد فروع مختلف فقهي اماميه منعكس گرديده است. در اين رساله ايشان نخست به بيان احكام اجتهاد و تقليد پرداخته و شرايط تقليد از مجتهد جامع الشرايط و ويژگي‌هاي چنين مجتهدي را تبيين نموده‌اند. آن گاه به بيان احكام شرعي مربوط به طهارت و نجاست پرداخته واحكام انواع آب‌ها، احكام تخلّي و استبراء را ذكر نموده و پس از آن به بيان احكام نجاسات و انواع آن مي‌پردازد.
در همين راستا ايشان احكام مربوط به راه‌ةاي ثابت شدن نجاست و احكام مطهرات را بيان كرده و پس از آن احكام مربوط به طهارت و نجاست، ظروف و نيز احكام وضو و انواع غسل‌ها و پس از آن احكام ميت را ذكر كرده است. در بخش ديگري از اين رساله به تفصيل به بيان احكام نماز پرداخته شده و مقدمات نماز، واجبات، مبطلات، شكيات، مستحبات ومكروهات آن شرح داده شده و احكام نمازهايي چون نماز قضا، جماعت، جمعه، آيات، عيدين و ساير نمازهاي مستحبي ذكر شده است.
در بخش‌هاي بعدي اين رساله فتاواي آيت الله العظمي گلپايگاني(قدس‌سره) در مورد احكام و فروعات فقهي روزه و مبطلات، كفاره و روزه‌هاي قضاي عمدي و سهوي، محرمات روزه، روزه‌هاي مستحبي و مكروه و برخي ديگر از احكام متفرقه روزه از منظر ايشان منعكس شده است. احكام خمس و زكات و شرايط وجوب نحوه مصرف آنها و مشخصات مستحقين زكات و خمس، احكام و فروعات حج، انواع معاملات مانند احكام خريد و فروش، انواع معاملات حرام، احكام شركت، صلح، اجاره، جعاله، مزارعه، مساقات، حجر، وكالت، قرض، حواله، رهن، ضمانت، كفالت، وديعه، عاريه، ازدواج، طلاق، غصب، لقطه، ذبح، خوردن و آشاميدن، نذر، عهد، قسم، وقف، وصيت، ارث، حدود، ديات، قصاص و برخي ديگر از احكام متفرقه از منظر آيت الله العظمي گلپايگاني(قدس‌سره) و فتاواي ايشان مطرح شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *